.

Veće brzine, manje cene...

 

Ova godina počinje novim kvotama u internet strukturi. Brzine protoka dosežu maksimum i do 2560 kbps ili prevedeno 2,5 megabita. Kao standardni paket za upotrebu megabajtne potrošnje preporučuje se 2048 kbps, a zadržana je i brzina od 1536 kbps za korisnike koji koriste manje količine megabajta. To praktično znači da korisnik koji kupuje megabajte na 2048 kbps brzini može da vrši download podatakja brzinom od 256KB/s odnosno 256 kilobajta u sekundi. Programi tipa Inetrnet Explorer ili Firefox koje koristimo uglavnom mere prosečnu kilobajtnu brzinu u jedinici vremena sekunde.

 

Zašto se onda brzina izražava u kilobitima?.. Informacija 1 bajt = 8 bita je zlatno pravilo koje može da posluži kod preračuna. Mrežni saobraćaj se oduvek izražavao u bitima u sekundi (bps) kao osnovna jedinica saobraćaja informacija. Programi na našem kompjuteru mere brzinu snimanja podataka koji su na našem hard disku već sada u kilobajtima odnosno megabajtima, a njihov protok se meri u kilobajtima u sekundi

 

Treba znati i da brzina zavisi od mnogo faktora, npr. propusna moć prelaznih tačaka od traženog web sajta do nas, trenutno opterećenje traženog web sajta, broj posetilaca, opterećenje internet nad provajdera, internet provajdera, pa čak i Acces Point-a odnosno antene na koju je korisnik priključen ukoliko je reč o bežičnom pristupu. Šta ustvari znači brzina 2048kbps? To je maksimalna dozvoljena brzina koju internet provajder u našem slučaju Pyrotherm omogućuje korisnicima.

 

Ona ne mora uvek biti tolika, ali provajder nastoji da je u svakom trenutku obezbedi.

Ako pogledamo cenovnik uvidećemo čitavu paletu ponuđenih paketa pod imenom FLAT.

 

 

Novi FLAT mesečni paketi, koji su po kvalitetu ekvivalentni dosadašnjim SURF paketima, dok je po prvi put uvedena cena od 500 din, za mesečni paket od 256 kbps, to znači da korisnici koji troše megabajte u iznosu većem od 500 din mesečno, mogu slobodno da razmisle o konforu koji im ovaj paket nudi, i koji traje mesec dana bez ograničenja količine protoka.

 

Asimetrične brzine protoka, uvedene su još prošle godine a značenje im je da se brzina upload i download razlikuju. Upload je brzina saobraćaja koju naš kompjuter šalje prema svetu a download je brzina saobraćaja kojom naš kompjuter prima podatke iz sveta. Da bi se uveo prvenstveno red u internet strukturi svi internet provajderi pribegli su ovim rešenjima. Znajući da veliki nalet virusa koji ume od običnog korisničkog kompjutera da naprave mašineriju za bombardovanje raznih sajtova putem uploada velikih broja paketa. Tako su za brzine 2048 kbps brzine uploada 256 kbps, dok je za brzine 1536 kbps brzina uploada 128 kbps, isto praktikuje i na flat brzinama brzina 384 kbs vezuje upload od 64 kbps i slično. Kada počnemo govoriti o normalnoj upotrebi interneta  znamo da je prosečni odnos upload u odnosu na download 1 na prema 20 odnosno 5%, tako ove asimetrične brine bezbrižno opslužuju korisničke kompjutere i projektovane su da funkcionišu bez zastoja.

 

Internet putem telefonskih linija ili dial-up preobrazio se u korisnički servis gde se kupuje mesečni paket bez ograničenja protoka i on iznosi svega 490 din.

ZATVORI PROZOR